
Nálunk nem szokott húsvéti torta lenni. Valahogy, mivel torta rengetegszer van, pont húsvétkor (és karácsonykor) tradicionálisan mást szoktam csinálni. Például a rugelach kötelező. De most elkezdett motoszkálni a fejemben egy rusztikus, tavaszias hangulatú torta, kiscsibékkel. A motoszkálásból végül tettek lettek. Meg kiscsibék. Meg egy nem is olyan kicsi torta. Mert én ezt isten bizony aprócskára terveztem – férj úgyis böjtöl, a három gyerekkel csak nem nyomok le egy nagy tortát – de a rusztikus mintához, amit szerettem volna, kell a magasság. Na szóval a torta nem lett kicsi. De vittem belőle anyukámnak, mentségemre szóljon. 🙂 És hát ugye a sok felhasznált paszternák, gyakorlatilag ez egy zöldségétel! 🙂
Ha már a paszternáknál tartunk, senki se kapja fel riadtan a fejét! A torta fehérrépával is tökéletes lesz. A paszternák egy egész kicsit édeskésebb, no meg nagyobb, így egyszerűbb a pucolás, de kábé ennyi a különbség a két gyökér között (egy igazi agronómus veszett el bennem 🙂 ).
További ragyogó tulajdonsága a tortának, hogy lehetőséget nyújt a véres verejtékkel kifújt húsvéti tojások beltartalmának felhasználására, mert a tésztához nem kell különválasztani a tojásokat.
Akkor összegezzük csak gyorsan a torta érdemeit! Egészséges, hasznos, ja, és meglehetősen finom is. A paszternáktól a piskóta szaftos, puha, gyakorlatilag egy jófajta brownie. A töltelék meggyes-mascarponésnak indult gondolatban, de én balga, a demokrácia jegyében már megint képes voltam szavazásra bocsátani a kérdést, hogy meggy vagy karamell. És hát a karamell győzött, kiütéssel. Mikor hagyok már fel ezzel a hülye szokással? 🙂
A küllemről még pár szó… Ez a rusztikus stílus eléggé hálás: kenegetni ugyebár mindenki tud. 🙂 Nem lehet elrontani, mert addig alakítgathatjuk, amíg bele nem bolondulunk (vagy mi vagy a villával felfegyverzett, felbőszült gyerekek). A legnehezebb pontja ennek a technikának tényleg az, hogy pontot tegyünk a folyamat végére, és képesek legyünk belátni: kellőképpen rusztikus már a torta. Ha ennek a képességnek csak mérsékelten vagyunk birtokában, akkor még mindig biztathatjuk magunkat azzal, hogy a tetejére további dekoráció tehető. Nálam ez egy komplett marcipán csirkecsalád lett. De szerintem néhány apró (fehér) csokitojás is megteszi (például zöldre színezett kókuszreszelék “fűkupacon”). Vagy ne adj isten, maradhat csirkétlen, tojástalan, úgy még jobban érvényesül a textúra.
Akkor kezdjük meg a húsvéti hajrát, és préseljük még be ezt a tortát is nyugodtan!

A paszternákbrownie-hoz két receptet vettem alapul (ezt és ezt), és készítettem el a saját verziómat. A marcarponehab-karamell kombó ötlete pedig innen.
Csokis paszternáktorta mascarponehabbal és karamellel – recept
Hozzávalók (18 cm-es tortaformához):
Paszternákbrownie:
215 g finomra reszelt paszternák vagy fehérrépa
200 g liszt
50 g darált mandula
50 g cukrozatlan kakaópor
1 ek sütőpor
200 g nádcukor
4 tojás
késhegynyi fahéj
100 g puha vaj
100 g olaj (semleges ízű)
150 g olvasztott étcsokoládé
nagy csipet só
Mascarponehab (3 lapba vágott piskóta megtöltéséhez):
500 g mascarpone
4 dl tejszín (lehetőleg 35%-os) hidegen
90 g porcukor átszitálva (ízlés szerint lehet több vagy kevesebb)
őrölt vanília
Sós karamell (három lapba vágott torta megkenéséhez):
150 g cukor
6 tk víz
2,25 dl tejszín
sópehely (ízlés szerint)
Marcipánfigurákhoz (abszolút és teljes mértékben opcionális):
marcipán vagy fondant (sárga, narancs és icipici fekete, ha felnőtteket is csinálunk, akkor kevés piros is)
Elkészítés:
A paszternákbrownie-val kezdjük. A puha vajat kihabosítjuk a cukorral, eldolgozzuk benne a tojásokat, és szép világosra habosítjuk. Belekeverjük a szobahőmérsékletűre hűlt olvasztott csokit, beleszitáljuk a száraz anyagokat, belekeverjük a paszternákot vagy fehérrépát, végül belecsurgatjuk az olajat, és alaposan elkeverjük. Sütőpapírral kibéleljük egy 18 cm-es tortaforma alját, és beleöntjük a masszát. Én kettő formát használtam, és utána mindkét piskótát kettőbe vágtam, de nyugodtan süthető egy formában, és utána lehet tetszés szerint három vagy négy lapba vágni. 180 fokos sütőben (légkeverésen) 35 perc alatt készre sütjük. Ha csak egy formát használunk, a sütési idő hosszabb lesz. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy elkészült-e! Azon melegében vegyük le róla a tortakarikát, és fejtetőre állítva, rácson hagyjuk kihűlni (így lelapul a púp). Amikor teljesen kihűlt, összesen három vagy négy lapba vágjuk.
Amíg hűl a piskóta, elkészítjük a sós karamellt. (A mennyiségeket három lapba vágott tortához adtam meg. Ha négybe vágjuk, akkor érdemes összesen 200 g cukorral és 3 dl tejszínnel dolgozni). Ehhez a cukrot a kevés vízzel egy széles lábosban megolvasztjuk, majd világosra karamellizáljuk. Közben felmelegítjük a tejszínt. Amikor aranyszínű a cukor, hozzáöntjük a tejszínt, és tovább főzzük, míg kissé besűrűsödik. Sóval ízesítjük. Ha nem szeretjük sósan, a sót akkor se hagyjuk ki belőle, mert ettől lesz harmonikus ízű a karamell. Sós karamell pártiak bátran szórják! Hagyjuk langyosra hűlni.
Közben nekilátunk a mascarponehabnak. (A mennyiségeket szintén három lapba vágott tortához adtam meg. Ha négybe vágjuk, akkor még 100 g mascarponéval és 0,8 dl tejszínnel (plusz cukorral) számoljunk inkább.) A mascarponét a porcukorral és vaníliával elkezdjük habosítani. Amikor kicsit fellazult, hozzáöntjük a behűtött tejszínt, és masszív habbá verjük.
Jöhet a torta összeállítása. Az első piskótalap köré igazítjuk a tortakarikát: a tortát ebben fogjuk betölteni, hogy szép egyenes legyen. Jöhet egy adag karamell, majd mascarponehab. A rétegek így ismétlődnek. Amikor az utolsó piskótalapot a tetejére helyeztük, leemeljük a tortakarikát. Mascarponehabbal egyenletesen vékonyan körbekenjük a tortát (torta lealapozáshoz egy kis segítség itt). Vékonyan ugyan, de úgy, hogy a kakaós piskóta ne látsszon át. A felesleget habkártyával (vagy vonalzóval) lehúzzuk, és behűtjük a tortát. Fontos, hogy ne lássunk neki rögtön a rusztikus borításnak, mert ha nem szilárdult még meg a vékony fedőréteg a tortán, a formázgatással felborzoljuk ezt az alsó krémréteget is, és elő-elő fog bukkanni a barna piskóta. Ami rusztikus ugyan, de kevésbé tetszetős. 🙂
Ha már érintésre szilárd a vékony fedőkrém, jöhet a díszítés. A megmaradt mascarponehabot felvisszük a tortára, és relatív vastagon mindenütt egyenletesen beborítjuk. Ekkor egy kanál hátával vagy fém spatulával nekilátunk a krém rusztikusra formálásának. Ehhez laza c alakokat, íveket kanyarítunk, mindig más irányban. A szabályosságnak még a látszatát is kerüljük! Nyugodtan többször visszamehetünk egy-egy helyre, amíg nem vagyunk majdnem tökéletesen elégedettek az eredménnyel.
Persze ha nincs kedvünk pepecselni, simán is lekenhetjük a tortát a megmaradt mascarponehabbal, úgy is mutatós lesz.

A torta gyakorlatilag kész, de a húsvéti hangulat szellemében a tetejére ültethetünk mindenféle marcipán jószágot. A figurákat egy-két nappal korábban is elkészíthetjük.
A csibékhez és a felnőtt példányokhoz is szabályos gömböket formázunk a marcipánból vagy fondantból, majd tojás alakúra simogatjuk. A csibék és tyúk tarajához kinyújtunk egy kis adag fondantot, késsel bemetsszük a taréj hármas tagolását felül, majd alul ívesre vágjuk (például egy díszítőcső aljával), hogy szépen illeszkedjen a csirkék fejére. (Sajnos ezt a mozzanatot nem sikerült megörökítenem). Szintén kinyújtott marcipánból kis háromszögeket készítünk talpaknak. Ezt speciel én a felnőtt baromfiaknál már lespóroltam. A szemekhez mikroszkopikus méretű golyókat formázunk. A kakas taréjához és farkához kis csúcsokat gyúrtam, a tyúk és kakas szakállkája pedig két csúcs (vagy csepp alak?) összetapasztásával készült:
A testrészeket pici vízzel tapasztjuk a testre.
Most már tényleg kész. 🙂
Ha még olvasgatnátok, ne adj’ isten sütögetnétek is, mascarponehab témakörben ajánlom a sós karamelles-körtés-mascarponés tartot, a whoopie pie-t és a gluténmentes áfonyás máktortát is.

Ha tetszett a poszt, örülök, ha megosztod. Kövesd a Sweet and Crazy Facebook oldalt, hogy ne maradj le semmi érdekesről! Várlak az Instagramon és a Pinteresten is!