Ufó effekt: meggyes-csokis gesztenyemousse tükörglazúrral

Halló, Föld! Itt egy meglehetősen ufós hangulatú gesztenyemousse. Emberi fogyasztásra tökéletesen alkalmas, sőt, szinte még egészséges is. 🙂 Itt a gesztenyére gondolok, ugye, ami telis-tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal. De talán ennél is fontosabb, hogy a tükörglazúrban a sminkünket is meg tudjuk igazítani. Kell ennél több?

Még Karácsonyra kaptam egy szuper, 5 félgömbös szilikonformát. Alig vártam, hogy végre teszteljem. Az 5 darabos kiszerelés mondjuk nem éppen ideális, ha valaki népesebb családdal van megáldva, vagy véletlenül vendégek fogadására adja a fejét, de orvosolható, ha hajlandóak vagyunk kétszer bíbelődni a desszertek kifagyasztásával (vagy meggyőzően állítjuk a gyerekeknek, hogy a mousse fő összetevője a zeller).

Na de mi a hétvégét magunkban töltöttük, és szerencsémre nem mindenki gesztenyerajongó a családban. Úgyhogy megfontolt választással gesztenyemousse készült a formákban. Persze kevésbé elvetemültek sima szilikon muffinformában is elkészíthetik.

Mint a mousse-ok általában, ez is elkészíthető előre (akár egy hónappal korábban is, ha van elég hely a fagyasztónkban). A glazúrral viszont csak a tálalás napján vonjuk be!

Hozzávalók (5 db 8 cm átmérőjű félgömbhöz és 1 pohárdesszerthez)

Vajas piskóta:

40 g liszt

10 g kakaópor

50 g porcukor

1 tojás

50 g szobahőmérsékletű vaj

4-5 púpos ek sűrű meggylekvár a megkenéshez (az én meggylekvárom híg típusú, így egy kevés pektinnel újrafőztem, hogy jól kenhető legyen)

Gesztenyemousse (sima és csokis):

(kiindulópont: Praliné Paradicsom)

250 g natúr, cukrozatlan gesztenyepüré (pl. Gelato Italiano, Maroni)

80 g cukor

90 g tej

4 lapzselatin (lapzselatin használatáról részletesen itt)

400 g tejszín (lehetőleg 35%-os) hidegen

őrölt vanília

25 g étcsokoládé

Tükörglazúr:

(Desszert.neked kurzusa alapján)

110 g víz

100 g cukor

50 g kukoricaszirup/méz

95 g tejszín (lehetőleg 35%-os)

47 g holland kakaópor (20-22%-os)

4,2 lapzselatin (7 g)

Díszítéshez:

kevés étcsokoládé

transzferfólia

arany lüszterpor

gesztenyemousse tükörglazúrral

Elkészítés:

A vajas piskótával kezdem. Átszitálom a porcukrot, és kihabosítom a szobahőmérsékletű vajjal, majd hozzáadom a tojást, és tovább habosítom. Végül jöhet bele a liszt és a kakaópor. A masszát kikenem egy sütőpapírral borított sütőlemezre úgy, hogy a későbbiekben ráférjen majd 5 db 8 cm átmérőjű kör. Persze ha más szilikonformával dolgozunk, akkor a körök átmérője ahhoz igazodjon, azaz nagyjából fél cm-rel legyen kisebb, mint a forma. 180 fokra előmelegített sütőben kb. 10 perc alatt készre sütöm, majd hagyom kihűlni. Kivágok 5 db 8 cm átmérőjű kört.

A kétféle gesztenyemousse-hoz a gesztenyepürét botmixerrel egyneműsítem a cukorral, vaníliával és a tejjel. Ezután forrásig melegítem, és jéghideg vízbe áztatom a zselatinlapokat. A lapokat kicsavarom, a gesztenyés masszát leveszem a tűzről, és egyenként elkeverem benne a lapzselatint. Mikróban vagy gőz felett megolvasztok 25 g étcsokoládét. Kiveszek a masszából 10 dkg-t, és elkeverem benne a csokit. A hideg tejszínből habot verek, és több részletben beleforgatom a kétféle (már nem túl meleg) gesztenyés masszába (arányosan, kb. a negyede megy a csokishoz).

A csokis arány persze tetszőlegesen növelhető további étcsoki felhasználásával!

Összeállítom a desszerteket. Tetszés szerint a csokis vagy sima gesztenyemousse-szal kezdem: beleadagolom a formába, majd ezt követi a másik massza. Mivel a mousse-nak már most tartása van, alaposan belenyomkodom, belerázogatom a formába, hogy ne maradjanak benne nagyobb levegős lyukak. Annyira töltöm fel, hogy a piskótalap még simán beleférjen. Megkenek egy piskótalapot alaposan meggylekvárral, és lekváros felével a mousse felé a mousse-ba nyomom. Akkor ideális, ha most van vízszintben a lap alja (vagy teteje, ez nézőpont kérdése) a mousseforma tetejével. Ami kibuggyant, letisztogatom. Így járok el mind az öt mélyedéssel. A fagyasztóba teszem 1-2 órára, de lehet akár egy hónapra is.  A maradék piskótalapot cafatokra tépem, és egy szép pohárba teszem. Ráadagolok egy nagy adag gesztenyemousse-t, majd lekvár következik, végül újra mousse. (Sajnos a pohárdesszert a fotózást már nem érte meg. 🙂 )

A tükörglazúrhoz a kukoricaszirupot, a cukorral, vízzel és a tejszínnel elkeverem. Közepes lángon, folyamatos keverés mellett felforralom, ekkor beleszórom a kakaóport is. Újraforrástól számított 2 percig finoman rotyogtatom, intenzív keverés mellett, majd feloldom benne a jéghideg vízbe áztatott, kicsavart zselatinlapokat (egyenként). Botmixerrel átkeverem. Hűtőbe teszem 1-2 órára.

Áthúzás glazúrral: A kifagyasztott mousse-okat kifordítom a formából. A glazúrt kiveszem a hűtőből. Kb. 35-38 fokoson használom. Ehhez röviden megmikrózom, átkeverem.  Az állaga kb. tejszín sűrűségű legyen. Ha túl sűrű, nem fog elég gyorsan szétoszlani a mousse tetején, és egyenetlen lesz, ha túl folyós, akkor pedig nem vonja be eléggé. A mousse-okat rácsra állítom – ennek hiányában az átmérőjüknél kisebb pohárra – majd az egészet egy tálcára, ami felfogja a lecsurgó glazúrt.

Pucér mousse-k várják a sorsukat

A glazúrt rácsurgatom a mousse-okra, figyelve, hogy mindenütt bevonja. Bőven locsoljuk! Ha spórolunk, egyenetlen lesz. A lecsurgó maradékot vissza lehet szedni, és újra használni (melegítsük megint megfelelő hőfokra!). Ami végül megmarad, 3-4 napig eltartható a hűtőben, és melegítés után újra felhasználhatjuk.

Bár már így is szépek, a bevont desszerteket tovább designolhatjuk. A csoki-arany párosítás igazi klasszikus, így ennek jegyében a mousse-ok tetejét arany lüszterporral díszítettem. Ehhez egy kés hegyére kevés aranyport tettem, és ráfújtam a glazúrra. Vigyázzunk, ne a desszert fölé tartsuk a kést, nehogy rápotyogjon belőle (egészen közelről ismerek valakit, akivel ez megtörtént :))!

Akinek ez még mindig nem elég, az további (egyesek szerint kevésbé hasznos) tevékenységekkel múlathatja az időt. 🙂 Én például étcsokoládét olvasztottam, temperáltam, majd készítettem némi mintás csokilapot transzferfólia segítségével (a transzferálás technikájáról részletesen itt). Ehhez levágtam egy kívánt méretű darabot a transzferfóliáról, majd egy hajlított spatulával (bármilyen széles pengéjű kés is megteszi) vékony, egyenletes rétegben elkentem rajta a csokoládét. Amíg még puha a csoki, egy éles késsel bevagdostam, hogy a desszert díszítéséhez szükséges lapkákat kapjak. Amikor megszilárdult, a csokilapokat óvatosan leszedtem a transzferfóliáról, és ezekkel szegélyeztem alul a mousse-t, így sikerült szert tenni a bájos ufós hatásra. Csokispirál nélkül pedig igazán nem engedhettem ki a kezeim közül. A letisztultabb formák kedvelőinek meghagytam pár ufótlan példányt is.:)

5 félgömb forma és egy emberes méretű pohárdesszert lesz a végeredmény.

2 gondolat “Ufó effekt: meggyes-csokis gesztenyemousse tükörglazúrral” bejegyzéshez

    1. Szia! A fagyasztást még nem próbáltam, de hűtőben is eláll 1 vagy 2 hétig. Szerintem egy kis adagot külön fagyassz le, majd engedd fel. Ha akkor rendben van az állaga, akkor hónapokig is jó lesz.

      Kedvelés

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s